Open main menu

Gramps β

Windows installer/pl

GRAMPS nie był projektowany do pracy w systemie Microsoft Windows i instalacja jego w tym środowisku powinna być uważana jako częściowo eksperymentalną. Jednakże ponieważ został on stworzony za pomocą wieloplatformowych bibliotek Python oraz GTK, kilku wolontariuszy stworzyło testowy instalator i został on przetestowany przez paru użytkowników twierdzących, że wersja dla Windows pracuje bez wielu poważnych niedogodności. Obecnie nie ma jednakże deweloperów, którzy poświęcali by swój czas wyłącznie tworząc wersje GRAMPSa dedykowaną dla tej platformy.

Zachęcamy jednak do używania GRAMPSa także w wersji dla Windows, tym bardziej, wraz ze wzrostem ilości osób używających ten program także ta wersja staje się coraz doskonalsza.


Contents

Instalacja

 1. Zamknij wszystkie aplikacje bazujące na gtk, któe są uruchomione, takie jak GIMP czy Pidgin. Przeczytaj też dodatkowe informacje poniżej.
 2. Zainstaluj poniższe pakiety w podanej kolejności:
  1. Python 2.6.6 => python-2.6.6.msi (11 MB, z python.org)
  2. GTK+ 2.16.6 => GTK+ 2.16.6 (7 MB, z gtk-win)
  3. pygtk 2.16.0 => pygtk-2.16.0.win32-py2.6.exe (1.9 MB, z www.acc.umu.se)
  4. pygobject 2.20.0 => pygobject-2.20.0.win32-py2.6.exe (163 KB, z www.gnome.org)
  5. pycairo 1.4.12 => pycairo-1.4.12-2.win32-py2.6.exe (82 KB, z www.acc.umu.se)
 3. Uruchom ponownie komputer po instalacji powyższych komponentów, przed instalacją GRAMPSa.
 4. Zainstaluj GRAMPSa dla Windows. Najnowszą stabilną wersję dla tego systemu możesz pobrać z :
  1. gramps-3.3.1 -- instalator GRAMPSa dla Windows (z obsługą ponad 20 języków w interfejsie).


Znane problemy

Instalator zgłasza, że brakuje pygtk

Instalator czasami zgłasza, że komponent pygtk nie jest zainstalowany. Anulowanie instalacji i uruchomienie jej ponownie zazwyczaj rozwiązuje problem. Jeśli wiesz dlaczego, prosimy o kontakt z nami przez listę mailową gramps-windows.

Błąd GTK+

Jeśli posiadasz już zainstalowane GTK+, ponieważ już np. zainstalowałeś The Gimp albo Pidgin, to instalator nie będzie w stanie uaktualnić niektórych plików jeśli któraś z tych aplikacji będzie uruchomiona. Gdy zobaczysz błędy związane z instalacją GTK+, anuluj ją, zamknij inne aplikacje GTKi uruchom instalację ponownie. (Ten błąd jest już zgłoszony jako GTK+ Installer doesn't handle locked files well i wiadomy jest osobom, które tworzą instalatory GTKdla Windows.)

Dodatkowe wtyczki

Niektóre z cech GRAMPSa wymagają dodatkowych programów, aby mogły w pełni działać. Szczególnie dotyczy to pewnych raportów i wymaga to dodatkowej instalacji i konfiguracji tych programów.

 • Raporty Relacji rodzinnych (zarówno graficzne, jak i generujące kod), wymagają instalacji programu Graphviz. W poprzednich wersjach występował błąd, zobacz przykład (eng.).
 • Grafy relacji rodzinnych nie mogą generować plików PDF bez zainstalowanego pakietu ghostscript. Po instalacji, jeśli plik gsview32.exe albo gsview32c.exe znajduje się ścieżce określonej przez zmienną PATH, format PDF powinien się pojawić jako dostępny format zapisu tych raportów.

Ograniczenia

Obecnie nie planowane jest włączenie wszystkich komponentów w jeden instalator. Jest to podyktowane faktem, że utworzyło by to jeden duży instalator, oraz znacznie utrudniło koordynację z innymi projektami. Oznaczało by także każdorazowe ściąganie ponad 30MB przy zmianie wersji.

Są także prowadzone dyskusje o możliwości kompilacji całego kodu do plików DLL w celu uniknięcia konieczności instalacji całego środowiska Python czy GTK, jednakże nigdy nie wyszły one poza fazę dyskusji. Jeśli chcesz poznać szczegóły, przejrzyj archiwum listy emailowej dla Windows.