He:יסודות גנאלוגיה

From Gramps
Revision as of 10:50, 25 May 2021 by Avma (talk | contribs) (Translation)
Jump to: navigation, search

להלן כמה המלצות מועילות לעסוקים בגנאלוגיה:

קבלו את המקור.
לא משנה כמה מידע יצטבר באילן היוחסין, איכות המידע תהיה טובה בדיוק כמו המקורות מהם הגיעה. לכן חשוב להשקיעו מאמץ נוסף בזמן הגילוי המידע ולהקפיד לרשום את כל הפרטים.
רצוי להתחיל לחקור ממה שיודעים אל מה שלא יודעים.
תעדו את כל מה שידוע וודאי לפני תשערו פרטים. העובדות הזמינות הידועות עשויות להציע כיווני מחקר נוספים. אל תבזבזו זמן בחיפוש אלפי רשומות בתקווה למציאת כיוון, בזמן שאפשרויות ממשיות אחרות טרם נחקרו.
היו תיאוריים.
אל תגבילו את הרשומות לשמות, תאריכים ומקומות. גנאלוגיה היא לא רק מחקר או ניתוח של מה שקרה, אלא גם מדוע קרה מה שקרה ואיך הצאצאים עשויים להיות מושפעים מאותם אירועים שעברו. בנוסף, סיפור מקסים פה ושם יהפוכו את מורשת המשפחה שלכם למעניינת גם לאחרים, כשם שהיא מעניינת בעינייכם.
היו מדויקים ככל שניתן.
אל תניחו הנחות בעת תיעוד מידע ראשוני. כתובו אותו בדיוק כפי שאתם רואים או שומעים אותו, השתמש בערות סוגריים כדי לציין את תוספות, מחיקות או ההערות שוליים משלכם. השימוש בלטינית "(sic)" הוא תקן המאשר את עובדת היות ה'תעתוק' מדויק וכולל גם תרגום שגיאות לכאורה אחד לאחד. יתכן שתגלו במהלך הזמן שמה שחשבתם שהוא קיצור או איות שגוי ,היא למעשה וריאציית כתב-יד מקובלת באותה תקופה או הבחנה בין שתי עובדות עם איות דומה.
קבלו מכולם.
הקליטו את האנשים אותם אתם פוגשים מדי פעם באירועים משפחתיים. משפחות לעיתים קרובות גרו, עבדו וסגדו יחד, כך שקרובי משפחתו של אדם עשויים להגיע לאירועים של אחים, שכנים, בבית הכנסת או פגישות מחזור.
Plan your efforts.
Knowing what you are looking to accomplish saves valuable time. Special trips to see original documents, burial places, libraries, or to interview individuals can not be repeated. Make sure you get everything you come for and record as much as you can while you have the chance. It is unfortunate to return from a trip to find that you omitted an obvious piece of information that passed right under your nose.
הביטו בשום לב.
לפעמים פרשנות מחודשת של קבוצת פיסות מידע, שלכאורה אינה קשורה לדבר, עשויים לחשוף פתאום תקופה צבעונית ברצף קווי המשפחה, להם מעולם לא ציפיתם. שינויים פתאומיים במשפחה, כמו מה שקורה במהלך מעבר, הגירה, עלייה, נישואין, מוות או לידה, יכולים להצביע על כיווני מחקר נוספים.
Qualify what you record.
Include your theories or questions about information as you write it. There's nothing wrong with others understanding that you might not be comfortable in the accuracy of a certain fact or hypothesis. It can help others to understand your perspective and bring further information to bear as they try to make sense of questions or research in the same area. Be sure to use brackets or other notation technique to clearly distinguish your comments from those of the source.
כבדו את פרטיות האנשים החיים.
גנאלוגיה אינה נועדה לפגוע בפרטיותם של אנשים על ידי חשיפת מצבם הבריאותי הנוכחי, מספרי הביטוח הלאומי שלהם, פרטי קשר או סודות נסתרים אחרים. היו רגישים כשאתם כותבים על נושאים שלחלק מבני המשפחה לא נוח לדון בהם ועל אחת כמה וכמה לפני שאתם מפרסמים מידע זה.
Back up your electronic information frequently.
If you spend countless hours entering information into a genealogy program, take the extra five minutes every now and then to back up the files on a CD-ROM or on another type of electronic storage medium. Label the CD-ROM disc with a description and date using a CD marker (not just any permanent marker!) and store it in a dark, cool and dry place.
Take lots of pictures.
Use photographs to remember details you don't have time to write down. Pictures of a cemetery stone can be useful, but you may also want a picture of the church that sits in front, a view from the road leading up to the site, views looking toward the stone from various positions, stones adjacent and otherwise interesting, a general overview of the place, even those who accompanied you on the visit. Later, these may help you find it and other areas for more research or simply remind you and others of the experience of that day.