Difference between revisions of "Gramps 5.1 Wiki Manual - Getting started/he"

From Gramps
Jump to: navigation, search
(Translation)
(Translation)
Line 86: Line 86:
 
[[File:Dashboard-category-view-first-open-no-family-tree-loaded-50.png|left|thumb|650px|Fig {{#var:chapter}}.{{#vardefineecho:figure|{{#expr:{{#var:figure}}+1}}}} מצג סוג־אב לוח מחוונים - פתיחה ראשונה של גרמפס ללא טעינת אילן יוחסין(גרמפס 5.1.0;וינדוס 10) ]]  
 
[[File:Dashboard-category-view-first-open-no-family-tree-loaded-50.png|left|thumb|650px|Fig {{#var:chapter}}.{{#vardefineecho:figure|{{#expr:{{#var:figure}}+1}}}} מצג סוג־אב לוח מחוונים - פתיחה ראשונה של גרמפס ללא טעינת אילן יוחסין(גרמפס 5.1.0;וינדוס 10) ]]  
  
If Gramps is started without a family tree selected, the initial screen will have little functionality. Most operations will not be available. To load a family tree (also referred to as ''database''), select in the menu {{man menu|Family Trees->Manage Family Trees}} to open the family tree manager, or click the {{icon|ance}}{{man button|Family Tree}} icon in the toolbar. Gramps keeps track of your recently opened Family Trees, and these can be selected by clicking on the arrow next to the {{icon|ance}}{{man button|Family Tree}} button and choosing from the drop down menu.
+
If Gramps is started without a family tree selected, the initial screen will have little functionality. Most operations will not be available. To load a family tree (also referred to as ''database''), select in the menu {{man menu|אילנות־יוחסין->ניהול אילן־יוחסין}} to open the family tree manager, or click the {{icon|ance}}{{man button|אילן־יוחסין}} icon in the toolbar. Gramps keeps track of your recently opened Family Trees, and these can be selected by clicking on the arrow next to the {{icon|ance}}{{man button|אילן־יוחסין}} button and choosing from the drop down menu.
  
 
For more detailed information on the Family Tree manager and the Family Trees menu, see the chapter dedicated to this:  
 
For more detailed information on the Family Tree manager and the Family Trees menu, see the chapter dedicated to this:  
Line 109: Line 109:
 
{{man index/he|Gramps_5.1_Wiki_Manual_-_What's_new/he? |Gramps_5.1_Wiki_Manual_-_Main_Window/he|5.1}}
 
{{man index/he|Gramps_5.1_Wiki_Manual_-_What's_new/he? |Gramps_5.1_Wiki_Manual_-_Main_Window/he|5.1}}
 
{{languages|Gramps 5.1 Wiki Manual - Getting Started}}
 
{{languages|Gramps 5.1 Wiki Manual - Getting Started}}
{{grampsmanualcopyright}}
+
{{grampsmanualcopyright/he}}
  
 
[[Category:Documentation/he]]
 
[[Category:Documentation/he]]

Revision as of 15:08, 1 July 2021

הקודם מפתח הבא


בחלק זה נתחיל עם היסודות. ראשית נתאר את מושגי היסוד בגרמפס. לאחר מכן, ננסה להמחיש כיצד לתפעלים את גרמפס וכיצד לקבל עזרה ככל שתזדקקו לה.

סקירה

גרמפס היא תכננה חפשית, כתובה בקוד פתוח וחינתית שתוכננה להיות כלי גנאלוגיה גמיש וחזק. אין שיטה נכונה אחת, או 'פתרון בית־ספר' לעבוד או להזין נתונים למערכת. אפשר להשתמש בגרמפס במידה רבה כמעת בכל דרך שתבחרו. אבל, אם תרצו לקיים אינטראקציה עם חוקרים ו/או תכנות אחרות, שווה לקבל מושג על אופן ההפעלה של גרמפס ולקרוא אודות אופן השימוש בתכנת גרמפס.

גרמפס ממין את כל המידע הגנאלוגי ל־9 ישויות עיקריות

  • אנשים
  • משפחות
  • ארועים
  • הערות
  • מדיה
  • מובאות
  • מקורות
  • מקומות
  • מאגרים

כל אחד מאלה מורכב מישויות עצמאיות. המשמעות היא שתוכלו להזין לאילן־היוחסין ישות אחת בכל פעם בכל סדר שתמצאו לנכון. לדוגמה, ייתכן שתרצו להזין תחילה את כל ישויות ה'אדם' ולאחר מכן לחבר אותם יחד על ידי יצירת ישות 'משפחה' מאוחר יותר. לחלופין, תוכלו להתחיל עם ישות 'מקור' וליצור ישות 'אדם' בלבד בהתאם לצרכי המחקר. לחלופין, ניתן לערבב סגנונות הזנת נתונים אלה, על ידי הוספת ישויות 'הערה' ו'מקור', ואז ישות 'משפחה', ואז לחזור מאוחר יותר אל ההערות והמקורות. במילה אחת, אתם מבצעים את המחקר הגנאלוגי שלכם כרצונכם.

אם יש לכם שאלות נוספות, לגרמפס יש קהילת משתמשים ומפתחים. קיימת רשימת שאלות נפוצות; רצימת דיוור; מעקב תקלים ובקשות לשינויים ושיפורים; וחדר שיחוח מקוון.

חיבורים

תשעת הישויות העיקריות הללו מחוברות במספר דרכים. חלק מהקשרים הללו נשמרים באופן מרומז. לדוגמא, הוספת ישות 'אדם' לישות 'משפחה' כהורה, או כילד, יוצרת באופן אוטומטי חיבור מיוחד הנקרא הפניה. ניתן לראות את המשפחות שאדם מחובר אליהן בלשונית 'הפניות' בחלון הראשי המצג 'אדם'. ישנן דרכים רבות אחרות בהן חיבורים אלה מוצגים בגרמפס גם באופן חזותי, כולל תצוגת יחסי־גומלין.

כדי לא לחזור על מידע,ובכך להעמיס על מסד הנתונים, גרמפס מאפשר לעשות שימוש חוזר או לשתף נתונים וישויות. אלה גם חיבורים מיוחדים, הנקראים קישורים . לדוגמה, ניתן לקשר ישות 'אדם' לכל מספר ישויות הערה. אם הערה מזכירה שני אנשים שונים, ייתכן שיהיה הגיוני לחלוק את ההערה הבודדת עם שני ישויות ה'אדם'.

בחלק מהקישורים גלום מידע גם כן. לדוגמה, ניתן לקשר 'אדם' ל'אירוע' מסוג נישואין של זוג אחר, אם במקרה ה'אדם' היה עד בחתונתם שלבני הזוג האחר. עם זאת, בני הזוג האחר, (הבעל והאישה) קשורים לאירוע הנישואין בתפקיד ראשוני, ואילו העד ממלא תפקיד אחר, כ'עד לתקפות הנישואין. מידע מסוג זה נשמר בקישור עצמו, במאפיין ה'תפקיד'.

פרטיות

גרמפס תומך בשתי שיטות שונות להגנה על פרטיות נתונים רגישים באילן־היוחסין. חשיפת מידע עשויה להתרחש בזמן יצוא קובץ ג'דקום (או כל תבנית אחרת), יצירת דוח מקוון, ייצוא נתונים לתכנות צד שלישי שמיצורת אתר אילן־ייחיסין על בסיס הנתונים. לכן שימוש בשיטות אלה בעת שיתוף הנתונים עם אחרים, באחת הדרכים שהוזכרו מעלה עשויה להפחית את פגיעות הנתונים במידה רבה.

השיטה הראשונה מגנה על מידע אודות אנשים שגרמפס 'חישב' שהם בחיים. אם לא צוין במפורש שאדם נפטר (הוספת אירוע פטירה לישות 'אדם'), גרמפס ישתמש בפונקציה פנימית, מתוחכמת ואוטומטית, לקביעת עובדת היות 'אדם' חי. הנתונים הרגישים של אנשים חיים 'מצונזרים' כאשר משתמשים בשיטה זו. לדוגמה, אדם בשם "כהן , דוד" יופיע בחוחות/קבצים אל כ"כהן [חי]".

שיטת הפרטיות השנייה היא [[Gramps_Glossary/he#תג_פרטיות|דגל 'פרטי'] מפורש אותו ניתן להחיל על כל ישות. לדוגמה, ייתכן ונכתב מידע רגיש ואישי בהערה מסוימת. אם ההערה תסומן כפרטית, הערה זו לא תוצג בדוחות או יצוא קבצים. שווה לשים לב כי ניתן גם לסמן כמה מהקישורים עצמם כפרטיים. שימושי למשל, במצב בו מעוניינים לסמן את עצם הקשר בין מאדם לאדם כאירוע כפרטי, אבל האדם והאירוע (ללא הקשר לאדם האחר) יהיו עדין זמינים בדוח, בייצוא או באתר.

Fig. 2.1 Privacy overrides for Reports
על מנת להפעיל את שתי שיטות הפרטיות הללו, תדרשו לציין זאת בעת יצירת דוחות מסוימים ו/או ייצוא הנתונים.


ג'דקום

גרמפס גוזר את מבנה הליבה של הישויות מתקן שנקרא ג'דקום. יחד עם זאת, גרמפס מרחיב תקן זה ומוסיף להן תכונות ייעודיות משלו ככל שהדבר נחוץ. במידה ואתם מנהלים אילנות־יוחסין במערכות אחרות/נוספות שתומכות בתקן ג'דקום, ולהעביר נתונים מגרמפס למערכות אלו, סביר להניח שתרצו לנסות להגביל את השימוש בתכנות הייעודיות לגרמפס. מצד שני, אם אינכם מוגבל על ידי תכנות גנאלוגיות אחרות אלו, תוכלו להזין את הנתונים לגרמפס בכל דרך שנראית לכם הגיונית.

ניתן לקרוא פרטים נוספים על נושא זה בעמוד Gramps and GEDCOM/he.

אתחול גרמפס

The best way to learn Gramps is by working with your data. Let's get started!

The way you start Gramps depends on the operating system you are using.

As well as starting Gramps using the normal graphical user interface (GUI) as described below, it is also possible to start Gramps using a command line interface (CLI). CLI use can produce reports that are not available via the GUI, it can be used to create reports, do conversions etc. without opening a window, and can provide extra information in the event of problems. For more information, see the Command Line appendix.

לינוקס

רק מסדת לינוקס נתמכת באופן רשמי שכן צוות מפתחי גרמפס משתמשים ובודקים את קוד המקור במסדת זו, ומתקנים את הבעיות המתעוררות בעקבות שדרוגים.

בהנחה שהשתמשתם במנהל החבילות התקני (באמצעות CLI או GUI) של הפצת הלינוקס שלכם, אתחלו את גרמפס בצורה הרגילה והמקובלת ההפצה. לדוגמה באובונטו 18.04, סמל גרמפס ממוקם במשגר, או לחליפין ניתן להפעיל את התוכנית מ־Dash. בהפצות אחרות, ניתן ליצור פריט בתפריט היישום (בדרך כלל בקבוצת משרד).

אתחול גרמפס באמצעות ה־ CLI בלינוקס מכוסה כאן.

MS וינדוס

MS(Microsoft) Windows is a community supported platform. If you install the Windows AIO GrampsAIO32 or GrampsAIO64 executable, then this will place an icon on the desktop as well as a menu item in the 'Start' menu, and you click on that to start Gramps.

Starting Gramps through the CLI on MS Windows is covered here.

There are other ways to install Gramps for MS Windows, but these are much more complicated and are not covered here.

מק OS X

Apple Mac OS X (MacOS) is a community supported platform. If you download the Mac OS X disk image (.dmg), then you simply drag the application to your application folder (or anywhere else you want to store it) and start Gramps by double clicking on the application in the normal way.

Starting Gramps through the CLI on Mac OS X is covered here.

There are other ways to install Gramps for Mac OS X, but these are much more complicated and are not covered here.

בחירת אילן־יוחסין

Fig 2.2 מצג סוג־אב לוח מחוונים - פתיחה ראשונה של גרמפס ללא טעינת אילן יוחסין(גרמפס 5.1.0;וינדוס 10)

If Gramps is started without a family tree selected, the initial screen will have little functionality. Most operations will not be available. To load a family tree (also referred to as database), select in the menu אילנות־יוחסין->ניהול אילן־יוחסין to open the family tree manager, or click the Chartsאילן־יוחסין icon in the toolbar. Gramps keeps track of your recently opened Family Trees, and these can be selected by clicking on the arrow next to the Chartsאילן־יוחסין button and choosing from the drop down menu.

For more detailed information on the Family Tree manager and the Family Trees menu, see the chapter dedicated to this: Manage Family Trees.


יאללה, איך מתחילים!

We advise everyone to read the manual to learn all about using Gramps. Genealogy takes time, so learning the tools is not wasted time.

However, if you really want the bare minimum to start, then read this:

קבלת עזרה

לגרמפס תפריט עזרה בו ניתן להיוועץ בכל עת.


הקודם מפתח הבא
align="right" הודעת מיוחדת בעיינן זכויות יוצרים: כל העריכות בדף זה צריכות להיות במגבלות שני רישיונות זכויות יוצרים שונים:

רישיונות אלה מרשים למיזם גרמפס להשתמש באופן מירבי במדריך ויקי זה כתוכן חופשי בגרסאות גרמפס העתידיות. אם אינכם מסכים עם כפול רישיונות זה, אל תערוכו דף זה. אתם רשאים לקשור רק עמודים אחרים בתוך הויקי שנמצאים תחת רישיון GFDL ורק באמצעות קישורים חיצוניים (באמצעות התחביר: [https://www.gramps-project.org/...]), לא באמצעות קישורים פנימיים.
כמו כן, השתמשו רק במוסכמות המקובלות