Gramps 5.1 Wiki Manual - Getting started/pl

From Gramps
Jump to: navigation, search
Poprzednia Indeks Następna

W tym rozdziale, zaczniemy od podstaw. Pokarzemy Tobie jak uruchomić GRAMPS i jak uzyskać pomoc, kiedy jej potrzebujesz.


Uruchamianie Gramps

Możesz uruchomić Gramps takimi oto sposobami:

  • Z menu Aplikacji:

Zaznacz GRAMPS na liście programów w menu Aplikacje na swoim komputerze. (Lokalizacja i występowanie menu zależy w głównej mierze od używanej dystrybucji Linuxa. Standardowo w menadżerze okien GNOME, GRAMPS znajdziesz w menu Aplikacje ->Inne .

  • Z lini komend (wiersza poleceń):

Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem linuxa i lubisz pracować z linią komend, możesz uruchomić GRAMPS wywołując okno terminala, i wpisując

gramps

a następnie nacisnąć klawisz Enter .

Jeśli chciałbyś aby GRAMPS otworzył specyficzną bazę danych lub zaimportował specyficzny plik a podczas uruchamiania, możesz podać nazwę pliku jako argument w linii komend:

gramps Family Tree 1

gdzie Family Tree 1 jest nazwą pliku, który chcesz otworzyć. Linia komend udostępnia też sporo więcej możliwości uruchomienie GRAMPS i wykonania na nim innych zadań.

Wybieranie drzewa rodzin

Rys.2.1 Okno startowe

Jeśli GRAMPS zostanie uruchomiony bez podanej bazy danych, ekran startowy będzie mniej funkcjonalny. Większość operacji nie będzie dostępnych. Aby uruchomić bazę danych, zaznacz Nowy aby stworzyć nową bazę danych, lub Otwórz aby otworzyć istniejącą bazę danych. GRAMPS zapamiętuje ścieżki do twoich ostatnio otwieranych baz danych, i mogą być one zaznaczone przez kliknięcie na strzałkę obok przycisku Otwórz i wybranie z menu rozwijanego.


Powiedz Mi jak zacząć już teraz!

Zalecamy wszystkich, do przeczytania/przejrzenia podręcznika aby nauczyć się wszystkich szczegółów o GRAMPS. Genealogia zajmuje dużo czasu, dlatego uczenie się narzędzi nie jest stratą czasu.

Jednak, jeśli naprawdę chcesz znać niezbędne minimum aby zacząć,wtedy przeczytaj to Jak zacząć z Genealogią z Gramps.

Uzyskiwanie Pomocy

GRAMPS posiada menu Pomoc ,z którym możesz się skonsultować w każdej chwili. Zawiera one takie elementy, jak:

  • Podręcznik użytkownika: Elektroniczna wersja podręcznika, do której masz dostęp kiedy używasz GRAMPS'a.
  • FAQ: Lista Najczęściej Zadawanych Pytań o GRAMPS'ie.
  • Porada dnia: Wyświetla okno "Porada dnia".
  • Stan wtyczek: Użyj tego podmenu aby wyświetlić status wszystkich wtyczek, które dodałeś.
  • Strona domowa GRAMPS: Ten element otwiera przeglądarkę internetową i łączy się ze stroną projektu GRAMPS.
  • Listy dyskusyjne GRAMPS: Ten element otwiera przeglądarkę internetową i łączy się ze stroną list dyskusyjnych GRAMPS. Na tej stronie możesz przeglądać archiwum list dyskusyjnych, lub dołączyć do listy dyskusyjnej.
  • Zgłoś błąd: Wybierz tą pozycję aby wysłać raport o błędzie w naszym systemie śledzenia błędów. (Pamiętaj, GRAMPS jest żyjącym projektem. Chcemy wiedzieć o wszystkich problemach, na jakie napotkasz, gdyż będziemy mogli pracować nad ich rozwiązaniem na korzyść wszystkich.)
  • O Programie: Ta pozycja wyświetla okno z ogólną informacją o wersji GRAMPS'a, której aktualnie używasz.
Poprzednia Indeks Następna
Gnome-important.png Special copyright notice: All edits to this page need to be under two different copyright licenses:

These licenses allow the Gramps project to maximally use this wiki manual as free content in future Gramps versions. If you do not agree with this dual license, then do not edit this page. You may only link to other pages within the wiki which fall only under the GFDL license via external links (using the syntax: [https://www.gramps-project.org/...]), not via internal links.
Also, only use the known Typographical conventions