Genealogy basics/tr

From Gramps
Jump to: navigation, search

Soy araştırma çalışmasında birkaç tavsiye:

Kaynağa gidin.
Soy ağacınızla ilgili ne kadar bilgi edinirseniz edinin, ancak geldiği kaynaklar kadar iyi olacaktır. Tüm detayları yazmak için keşif anında ekstra çaba harcayın.
Bildiklerinizden bilmediklerinize doğru araştırın.
Tahminde bulunmadan önce bilinen her şeyi kaydedin. Eldeki gerçekler, daha fazla araştırma için yön belirleyebilir. Keşfedilmemiş başka seçenekleriniz varken bir iz bulmayı umarak binlerce kayda bakarak zaman kaybetmeyin.
Açıklayıcı olun.
Kayıtlarınızı isimler, tarihler ve yerler ile sınırlamayın. Soy araştırması, sadece ne olduğuna dair bir çalışma veya analiz değil, aynı zamanda neden meydana geldiği ve torunların yaşadıkları olaylar tarafından nasıl şekillendirilmiş olabileceğidir. Ayrıca, burada ve oradaki büyüleyici bir anlatı, ailenizi sizin için olduğu kadar başkaları için de ilginç hale getirmenin uzun bir yolunu bulur.
Olabildiğince kesin olun.
Birincil bilgileri kaydederken varsayımlarda bulunmayın. Tam olarak gördüğünüz gibi yazın ve ardından eklemelerinizi, silmelerinizi veya yan yorumlarınızı belirtmek için parantez içindeki yorumları kullanın. Latince "(sic)" kullanımı, belirgin bir hatanın doğru transkripsiyonunu doğrulamak için standarttır. Daha sonra, bir kısaltma veya yazım hatası olduğunu düşündüğünüzün, aslında dönemin ortak bir el yazısı varyasyonu veya benzer yazımlara sahip iki olgu arasındaki bir ayrım olduğunu görebilirsiniz.
Herkesi al.
Bir etkinlikte bulduğunuz tüm kişileri kaydedin. Aileler genellikle birlikte yaşar, çalışır ve ibadet ederdi, bu nedenle bir bireyin akrabaları kardeşler, komşular ve yerel kiliselerin etkinliklerinde ortaya çıkabilir.
Uğraşlarınızı planlayın.
Neyi başarmak istediğinizi bilmek size zaman kazandırır. Orijinal belgeleri, mezarlıkları, kütüphaneleri görmek veya kişilerle görüşme yapmak için yapılan özel geziler tekrarlanmayabilir. Geldiğiniz her şeyi aldığınızdan emin olun ve şansınız varken mümkün olduğunca çok şey kaydedin. Bir yolculuktan dönerek burnunuzun dibinden geçen bariz bir bilgiyi atladığınızı görmek talihsizliktir.
Yakından bak.
Bazen, görünüşte birbiriyle bağlantılı olmayan bir grup bilgi parçasının yeniden yorumlanması, soyağacınızda hiç beklemediğiniz renkli bir dönemi aniden ortaya çıkarır. Taşınma, göç, evlilik, ölüm veya doğum gibi durumlarda ailede meydana gelen ani değişiklikler, daha fazla araştırma yapılması için yön gösterebilir.
Ne kaydettiğinizi nitelendirin.
Yazarken bilgi hakkındaki teorilerinizi veya sorularınızı ekleyin. Başkalarının belirli bir gerçeğin veya hipotezin doğruluğu konusunda rahat olmayabileceğinizi anlamasında yanlış bir şey yok. Aynı alandaki soruları veya araştırmaları anlamlandırmaya çalışırken başkalarının bakış açınızı anlamalarına ve daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olabilir. Yorumlarınızı kaynağın yorumlarından açıkça ayırt etmek için parantez veya başka bir gösterim tekniği kullandığınızdan emin olun.
Yaşamın mahremiyetine saygı gösterin.
Soy araştırması, insanların mevcut sağlık koşullarını, sosyal güvenlik numaralarını ve hala gizli olan diğer sırları ifşa ederek mahremiyetine zarar vermeyi amaçlamaz. Bazı aile üyelerinin rahatça tartışamayacakları konular hakkında yazarken duyarlı olun.
Elektronik bilgilerinizi sık sık yedekleyin.
Bir soy araştırması yazılımına bilgi girmek için sayısız saat harcarsanız, arada sırada dosyaları bir CD-ROM'a veya başka bir elektronik depolama ortamına yedeklemek için fazladan beş dakika ayırın. CD-ROM diskini bir CD işaretleyici kullanarak (sadece herhangi bir kalıcı işaretleyici değil!) bir açıklama ve tarihle etiketleyin ve karanlık, serin ve kuru bir yerde saklayın.
Çok sayıca fotoğraf çekmek.
Yazacak vaktiniz olmayan ayrıntıları hatırlamak için fotoğrafları kullanın. Bir mezarlık taşının fotoğrafları faydalı olabilir, ancak aynı zamanda önde oturan kilisenin bir resmini, siteye giden yoldan bir manzara, mezar taşına çeşitli konumlardan bakan manzaralar, bitişik mezar taşları ve başka türlü ilginç fotoğraflar çekmek isteyebilirsiniz. Ziyarette size eşlik edenler bile, mekana genel bir bakış. Daha sonra bunlar, onu ve daha fazla araştırma için diğer alanları bulmanıza yardımcı olabilir veya size ve diğerlerine o günün deneyimini hatırlatabilir.